A prevenció szerepe gyermekkorban
Prevenció szerepe nagyon fontos kisgyermekkorban, sőt már a gyermek megszületése előtt lényeges, hogy az édesanya milyen életmódot folytat. Ezért már a kismama tanácsadásokon ellátjuk preventív tanácsokkal, mind a fogazat és fogágy egészségének megtartásával kapcsolatban az édesanyát, mind az egészséges táplálkozás fontosságáról, mely nem csak a saját szervezetének fontos, hanem a születendő gyermekének is.
Jó szájhigiéné kialakítását már kisgyermekkorban érdemes elsajátítani, ebben nagy szerepe van a szülőknek, de emelett sok csatorna áll rendelkezésre, amelyeken keresztül a gyerekekhez eljut az információ. Legyen az óvodai preventív előadás, vagy egyéni látogatás a fogászati rendelőben.
Természetesen minden korosztályt másmilyen módszerekkel kell elérni. Óvodás korú gyermekeknek fontos, hogy bemutassuk eszközökkel, képekkel mit is szeretnénk átadni. Továbbá a szülőket is el kell látni tanácsokkal, mert a jó szokás kialakítása nem a rendelőben valósul meg, hanem otthon a család bevonásával.
Magyarországon is egyre több hangsúlyt fektetnek a prevencióra, több állami programot is létrehoztak, hogy a gyermekkori prevenciót javítsák, illetve a közoktatási intézmények mindennapjaiba beépítsék az egészség nevelés alapelemeit. Ennek ellenére az Európai Unió egyes országaihoz képest még mindig rossz szájhigiénés szokásokkal rendelkezünk.
Helyes táplálkozás: A kiegyensúlyozott, változatos táplálkozásnak óriási jelentősége van a kisgyermekkori egészséges életmód kialakításában és ezek a szokások segítik a gyermeket, hogy egészséges fiatal felnőtt legyen, aki tudatos életmódot folytat. A kisgyermekek szervezete kevés energiát és folyadékot képesek raktározni, ezért gyakrabban kell enniük, inniuk. A három fő étkezés mellett még szükséges két kisebb étkezés beiktatása, hogy az energia szint állandó legyen. Ezek az étkezések inkább nyers zöldséget, gyümölcsöt vagy tejtermékeket tartalmazzon. Az óvodás korú gyermekek is bevonhatóak ezek elkészítésében, így még hamarabb elsajátítják melyek az egészséges élelmiszerek.
A keményebb halmazállapotú zöldségek, gyümölcsök segítik az öntisztulást és a száj pHértékének megfelelő szinten tartását.
A szervezetnek többféle táplálékra van szükséges az egészséges működés fenntartásához. Mindegyik elem fontos a gyermekek számára, ezért nem javasolt sem diétákat tartani, sem vegetáriánus életmódot folytatni. Kerüljük a túlzott cukor és só adagolását.
Szakirodalomban sok féle táplálkozási piramist találhatunk. Összetevőiben egyeznek, de az arányokat máshogy osztják fel.
Véleményem szerint, mindenkinek más az életvitele, ez igaz a gyerekekre is, ezért más arányú és mennyiségű élelmiszerre van szüksége.
Fehérjék a szervezet alapvető építőkövei. Az állati eredetű fehérjék (halak, tojás, tej, tejtermékek) az összes létfontosságú aminosavat megfelelő mennyiségben tartalmazzák. Kiegészíthetjük az étrendet nem állati eredetű fehérjékkel is, ilyenek például a hüvelyes zöldségek (borsó, bab, lencse).
Szénhidrátok a szervezet energiaszint fenntartásáért felelősek, de a túlzott fogyasztása zsír felhalmozódással jár. A szénhidrát tartalmú ételek közül válasszuk a teljes kiőrlésű lisztből készült kenyereket, pékárukat. Válasszunk friss zöldségeket, gyümölcsöket, melyek rostban gazdag élelmiszerek és sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak.
Zsírok fontos energia forrásai a szervezetnek. Legtöbb zsír megtalálható a hús és húskészítményekben, a tej és tejtermékekben valamint az olajos magvakban. Az állati eredetű zsírok helyett a telítetlen zsírsavakat tartalmazó növényi eredetű olajokat részesítsük előnyben (olívaolaj, kókuszzsír).
Vitaminok, melyek vízben oldódnak főzés során lebomlanak, ezért a kisgyermek étrendjében főleg nyersen szerepeljenek a zöldségek és gyümölcsök. A rostban gazdag étrend pedig az emésztést segíti, így csökkentik az elhízás és egyéb betegségek kockázatát.
Az ásványi anyagok a vitaminokhoz hasonlóan elengedhetetlen része az életünknek, hiszen egymást támogatva fejtik ki jótékony hatásaikat a szervezetünkre. Az ásványi anyagok fontosságát az is jelzi, hogy míg a szervezet képes néhány vitamin előállítására, ásványi anyagokat nem tud, így azokat kívülről kell bevinni táplálkozás révén. Ásványi anyagok (pl.: vas, kalcium, magnézium) a kőzetekben és ércekben előforduló vegyületek, amelyek a talajba kerülnek onnan pedig a növények közvetítésével a tányérunkra.
Folyadékot csak vízzel pótoljuk a kisgyermekeknek, kerüljük a cukros és szénsavas üdítők fogyasztását. Gyümölcsleveket is csak alkalmanként adjunk szomjoltónak, mert a látszat ellenére ezek az italok sem számítanak egészséges vitaminforrásnak a sok esetben hozzáadott cukor és a fogerózióhoz vezető savak miatt.
Következő fontos alappillér a megfelelő szájhigiéné kialakítása. Már az első tejfogak megjelenésével elkezdjük tanítani illetve szoktatni ahhoz, hogy a napi rutin része a fogmosás.
Két éves kor után a gyerekek már moshatnak egyedül fogat, ezzel fejlesztik a finommotorikai mozgásokat is és ebben a korban szeretik utánozni a felnőtteket, így a példamutatás elengedhetetlen. Teljes irányítást ne adjuk még át, a szülők ellenőrizzék le a fogmosás eredményét.
Napi kétszeri két perces fogmosást iktassunk be a gyermek napirendjébe. Megkönnyíti a szülök dolgát, ha az óvodai napirendeket követik otthon is. Általában a délutáni alvás előtt mosnak fogat a gyerekek és este már otthon az esti lefekvéskor.
Ha a kisgyermeket nehezen lehet rávenni a fogmosásra, akkor jutalmazó rendszer kialakításával motiválhatjuk. Fontos hogy nem a tökéletességre törekszünk, hanem az állandóságra, hogy a kisgyermek tudja, miért kell tisztán tartania fogait. Körülbelül iskolás korra lesz meg a megfelelő kézügyességük, hogy egyedül is képesek legyenek fogat mosni. Soha ne várjunk el többet a gyermektől, mint amit saját maga képes elvégezni, így fenntarthatjuk az érdeklődését és nem ütközünk a makacsság által magas falakba.
Először érdemes egy könnyen elsajátítható technikát megmutatni a gyerekeknek. Válasszunk színes, mesefigurás fogkefét, mellyel felhívjuk a figyelmét, nagyobb érdeklődéssel vág bele a fogmosásba. Továbbá válasszunk életkoruknak megfelelő méretű és puhaságú (soft) fogkefét. Borsónyi nagyságú gyermekeknek kifejlesztett fogkrémet tegyük a fogkefére. Először a rágófelületet mossuk meg, utána a külső és végül a belső felületet. Fogorvosok ajánlása alapján napi kétszer ismételjük meg két percig. Tanítsuk meg, hogy nem kell nagy erőt kifejteni fogmosáskor a fogkefére, mert megsérülhet a fogíny és a fogzománc is.
Három havonta ajánlott a fogkefét cserélni, de legkorábban, ha fogkefe sörtéi szétállóak. Érdemes még speciális gyermekeknek gyártott pálcás fogselymet használni az ételmaradékok eltávolítására, csak a fogkefe használata nem mindig elegendő, főleg ha torlódottak a fogak.
Manuális fogkefék helyett 3 éves kortól már használhatóak az elektromos fogkefék legkisebbeknek gyártott változatai. Ezekkel a készülékekkel lényegesen könnyebb a fogak tisztán tartása, de a finom mozgások, amik fejlesztik a kézügyességet nem fejlődnek akkora mértékben, mint a hagyományos fogkefe használata közben. Mai világunkban viszont a gyerekek figyelmét már jobban lekötik az elektromos „kütyük”, ezekhez a fogkefékhez is fejlesztettek alkalmazásokat, melyek vonzóbbá teszik a gyerekek számára ezt az unalmas napi négy percet. A szülőkre van bízva melyiket részesítik előnyben, mind a kettő típusnak megvannak az előnyei, hátrányai.
A fluoridok szerepe fontos szerepet játszanak a fogszuvasodás megelőzésében. A caries létrejötte multikauzális folyamat, ezért megelőzése is összetett tevékenység. A már említett egészséges táplálkozás és helyes mechanikai tisztítás mellett szükséges fluoridok bevitele a szervezetbe. A fluorid bizonyítottan csökkenti a szénhidrátok lebontásakor keletkező savak káros hatását a szájüregben, viszont, ha túl sokat fogyasztunk belőle a szervezet védekezni kezd ellene. A fluorózis leggyakrabban gyermekeknél jelentkezik, 3 hónapos és 8 éves kor között, az első fogak kibújásától a maradandó fogak megérkezéséig, felnőttkorban ritkábban fordul elő.
- ivóvíz fluoriddal való dúsítása vagy az ivóvíz optimális fluorszinten tartása (1 mgl)
- fluoriddal dúsított sók használata
- fluoriddal dúsított tej fogyasztása (kevésbe elterjedt)
- fluoridtabletták alkalmazása (pl Dentocar) Lokális fluorid-prevenció módszerek:
- fluorid tartalmú fogkrémek használata
- fluoridos zselék alkalmazása
- szájöblítők
- fogorvosi székhez kötött professzionális módszerek: fluoridtartalmú ecsetelések, lakkok
Érdemes a kisgyermeket minél hamarabb elvinni fogászati rendelőbe, hogy ismerkedjen az ottani légkörrel, orvosokkal és asszisztensekkel. Ha jó bizalmi kapcsolatot tudunk kialakítani a gyerekekkel a munka is könnyebb. Egy korábban elszenvedett fogászati rossz élmény még felnőttkorban is kísérti a pácienseket és a kis problémából akár visszafordíthatatlan következmények is kialakulhatnak.
Minden esetben különítsük el a prevenciós látogatásokat a fogászati kezelésektől. Óvodáskorú gyermek figyelmét hosszú percekig nem tudjuk lekötni, csak szóbeli tanácsadás nem elegendő.
Nagy százalékban a caries adja a legtöbb tennivalót, egy fájós, szuvas fog visszavetheti a gyermek testi és szellemi fejlődését egyaránt. A nem kezelt caries az elszaporodott baktériumok véráramba kerülése által további betegséget okozhatnak. Egyszerűbb problémák is fennállnak, például nem tud megfelelően rágni, így a súlygyarapodás is elmarad.
A fogak elhelyezkedése a nyelvfék és ajakfék mérete is befolyásolja a táplálkozást, hangképzést. A rövid nyelvfék miatt a kisgyermek nehezen ejtheti az r-hangot, de gond lehet a t, z, s, sz, l hang kiejtésével is. Az ajakfék okozza legtöbb esetben a két nagymetsző közötti diastema kialakulását. Ennek korai műtéti kezelésével megelőzhetjük a későbbi hosszadalmas fogszabályozási kezelést.
szerző:
Kupeczkiné Kövesdi Borbála
klinikai fogászati higiénikus szakdolgozata
(2020)
Irodalmi források:
- Gyermekfogászat, fogszabályozás (Dénes József, Gábris Katalin, Hidasi Gyula, Tarján Ildikó) : A gyermekfogászati komplex prevenció általános szempontjai
- Preventív fogászat (Bánóczy Jolán, Nyárasdy Ida): A gyermekfogászati prevenció sajátos szempontjai és gyakorlati kérdései
- Internet: diabetes.hu; nol.hu; fogszabalyozas.hu; pinterest.com