A parodontológia a fogászat speciális ága

A fogágybetegség, orvosi néven parodontitis (közismert nevén fogínysorvadás) a fogat körülvevő szövetek baktériumok okozta gyulladásos megbetegedése. A fogágybetegségekre specializálódott fogorvos a parodontológus.

A fogágy mindazon szövetek együttese, amelyek a fogakat stabilan a helyükön rögzítik. Ide tartozik: az íny, a fogakat a csonthoz rögzítő kollagén rostok, a foggyökér cementrétege (amelybe a rostok beágyazódnak) és a fogat körülvevő csont.

Ha a fogágy gyulladása előrehaladott, az előbb említett szövetek mindegyike érintetté válik. A fogágybetegségről azért érdemes tudni, mert viszonylag kevés tünet jelentkezése mellett is a fogak elvesztéséhez vezet.

A betegség kezdetén ínygyulladás alakul ki, melynek tünetei, hogy az íny vörössé válik, megduzzad és erősebb nyomásra, vagy akár a fogmosás során vérzik. Abban az esetben, ha betegséget nem ismerik fel időben, és nem történik megfelelő kezelés, a gyulladás krónikussá válik, átalakul fogágybetegséggé. Ilyen esetekben a fellazult íny és a fog felszíne között egy fokozatosan mélyülő rés, úgynevezett tasak alakul ki.

A betegség előrehaladtával egyre mélyebbé válnak ezek a kialakult tasakok, ezért egyre kevésbé lehetséges a tisztításuk. Ezáltal egyre agresszívebb baktériumok szaporodnak el az íny alatti oxigénhiányos környezetben. Ennek következtében a tartószövetek előrehaladott pusztulása következik be, mely a fogak meglazulásához és végül elvesztéséhez vezet bizonyos idő eltelte után. A betegség kevésbé ismert következménye a fogak elvándorlása, ami a gyulladás miatt meggyengült csont miatt következik be. Egyszerűen nem képes ellenállni a rágóerőknek a meggyengült csont.

TÜNETEK:
– az ínyvérzés
– fokozott fogkőképződés
– kellemetlen szájszag/lehelet
– kezelés nélkül a csont is gyulladásba kerül a fogak meglazulnak.

Parodontológiai kezelések

subgingivális depurálás

SUPRA ÉS SUBGINGIVÁLIS DEPURÁLÁS:

Általában helyi érzéstelenítésben végzett íny feletti és alatti fogkövek eltávolítása, gyökérfelszínek simítása (ultrahangos készülékkel és kézi műszerekkel) Kezelés célja, hogy az ínygyulladás megszűnjön és kialakuljon újra a feszes íny. Kontroll vizsgálat szükséges 3 hét után.

zárt kürettálás

ZÁRT KÜRETTÁLÁS:

Helyi érzéstelenítés után speciális műszerekkel történő mechanikus tisztítás, melyek során az íny alatt lerakódott baktériumokat, gyulladt szöveteket távolítjuk el a tasakokból és a tasakok faláról. Kontroll vizsgálat szükséges 3 és 6 hét után.

nyitott kürettálás

NYITOTT KÜRETTÁLÁS:

Szintén helyi érzéstelenítésben történik a beavatkozás, kisebb metszésekkel felszabadítjuk az ínyt, ezáltal a foggyökér teljesen szabaddá válik a nehezen hozzáférhető mély tasakok is kezelhetőek. Gyulladt szövetek eltávolítása után a lebenyt összevarrjuk, az íny tapadás újra kialakul. Varratszedés 7-10 nap eltelte után. Kontroll vizsgálat szükséges 3 hét után.

regeneratív anyagok

REGENERATÍV ANYAG:

Emdogain® Célszerű nyitott kürettálás elvégzésekor alkalmazni a regeneratív anyagot, így egy beavatkozás is elegendő lehet. Minden esetben egyénileg, személyes konzultáció után tudjuk meghatározni mennyi anyagra van szükség, illetve hogy hatékony lehet-e az adott probléma kezelésében. Kontroll röntgen javasolt 6 hónap után.

Az Emdogain egyedülálló hatékonyságát az a protein adja, amelyet saját szervezetünk is termel a fogak fejlődési szakaszában. Az amelogeninnek nevezett protein természetes gyártása az emberi szervezetben azonban megszűnik abban a pillanatban, amikor az állcsont már elég kifejlett.  Az Emdogain géllel feltöltött csonttasakok regenerálódásnak indulhatnak, és a páciensek fogai egy második lehetőséget kapnak ahhoz, hogy még hosszú ideig kiszolgálják tulajdonosukat. Az Emdogain gél antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, alkalmazása pedig gyors és problémamentes, ezáltal a segítségével hatékonyan megszüntethetőek a tünetek.